Arapska kaligrafija je umjetnički izražaj rukopisa arapskog pisma kako bi se prenijeli sklad, gracioznost i ljepota. To je umjetnost lijepog pisanja rukom pomoću pera, kista, tinte ili nekog drugog pribora za pisanje. Arapska kaligrafija seže stoljećima unazad, te tako arapski kaligrafi imaju višestoljetnu tradiciju.
U Kur’anu su zabranjene slike, tako da se koristilo arapsko kurzivno pismo u kaligrafskoj umjetnosti, čime su nastale slike od slova odnosno kako se to stručnom terminologijom naziva, kaligrami.
Tekstovi kaligrafskih ispisa su skoro uvijek kur’anski ajeti, nešto rjeđe hadisi i jako rijetko neke druge izreke i tekstovi.
Razlikujemo nekoliko vrsta pisama koje se koriste za kaligrafsko pismo, a to su: neshi, kufi, sulus, ta’lik i divani. Shodno tome da razlikujemo nekoliko vrsta pisama, razlikujemo i nekoliko vrsta načina pisanja, a to su pisanja u obliku kruga, ogledala, slike predmeta, ptice…
Pravila kaligrafije
Što se tiče pravila kaligrafije razlikujemo sljedeća:
- sve crte (pravci, lukovi) moraju biti cjelovite
- svi omjeri moraju biti očuvani
- sva slova ispisuju se prema odgovarajućim određenim crtama
- crte su jednako zadebljane i zatamnjene
- slova moraju biti takva da se mogu ispisati prirodnim pokretom ruke
Još jedna činjenica koju trebamo izdvojiti o kaligrafiji jeste ta da je Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, nauku i kulturu je dodala kaligrafiju, ključnu tradiciju arapskog i islamskog svijeta, na svoj popis nematerijalne kulturne baštine.
Saznajte više o arapskom jeziku kroz online kurs arapskog jezika.